Βασίλισσα για… πρώτη φορά

Η ΑΕΚ στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας Χάντμπωλ, για πρώτη φορά στην ιστορία της. Η Ένωση επικράτησε 23-22 του ΠΑΟΚ με επική ανατροπή.

Το πρωτάθλημα πέταξε προς τον “δικέφαλο” του… νότου, επιλέγοντας να φύγει από την αγκαλιά του “δικέφαλου του βορρά” μετά από δύο χρόνια!  Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ αναδείχθηκε για πρώτη φορά πρωταθλήτρια στη (σύντομη) ιστορία της, χαρίζοντας στο σύλλογο το πρώτο πρωτάθλημα μετά από εκείνο της ομάδας μπάσκετ το 2002.

Η ΑΕΚ επικράτησε 23-22 του δις πρωταθλητή ΠΑΟΚ στην 3η αγωνιστική της β’ φάσης της Α1 Ανδρών και ενώ δύο λεπτά  πριν από το τέλος έχανε με δύο γκολ.

Τον τίτλο χάρισε ο αρχηγός Χριστόφορος Μπακαούκας με δύο απίστευτα γκολ, το ένα μάλιστα στην εκπνοή (59:59), “παγώνοντας” όλο τον κόσμο στο κλειστό της Μίκρας.

Ούτε στον πάγκο της Ένωσης κατάλαβαν τι ακριβώς έγινε. Όταν το συνειδητοποίησαν έτρεξαν στα αποδυτήρια για να πανηγυρίσουν έναν τίτλο που έμοιαζε χαμένος. Όταν άδειασε το γήπεδο έγινε και η απονομή στην ομάδα της ΑΕΚ.

Οι “κιτρινόμαυροι” θα έχουν τη δυνατότητα να εξασφαλίσουν το νταμπλ το ερχόμενο σαββατοκύριακο (14-15/5) στα Χανιά.

Η έναρξη του αγώνα

Ο αγώνας

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι. Το συγκρότημα του Γιάννη Αρβανίτη (προστέθηκε στο κλαμπ των “πρωταθλητών” προπονητών) προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά τριών γκολ (6-9) με σκόρερ τον Μίλιαν Μάνιτς, 15 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη της αναμέτρησης. Ο Ηλίας Σεβαστίδης μείωσε στα δύο γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (12-14).

Οι γηπεδούχοι με την υποστήριξη 1.500 φιλάθλων τους βελτίωσαν την αγωνιστική εικόνα τους στο δεύτερο 30λεπτο και ισοφάρισαν με τον Γιώργο Αποστολίδη στο 37:50 και πέρασαν μπροστά με τον εξαιρετικό Νίκο Κοκκώνη, ενώ στο… τέρμα ο Γιαν Κόμινεκ αποφάσισε να κάνει αισθητή την παρουσία του.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε συγκλονιστικό. Στο 52:52 ο Απόστολος Παλάσκας επανέφερε τη διαφορά τριών γκολ για τον ΠΑΟΚ (22-19). Οι παίκτες του Στέλιου Σεϊρεκίδη δεν ξαναπανηγύρισαν γκολ. Ακολούθησε μια… αφλογιστία επτά λεπτών που στοίχισε τον τίτλο.

Την ίδια ώρα από τον πάγκο της ΑΕΚ φώναζαν στους παίκτες να μην εγκαταλείψουν. Με τέρματα των Μπακαούκα (τρία συνολικά), ένα από τον Φάνη Τσαούση, αλλά και μια μεγάλη επέμβαση από τον Δημήτρη Καφφάτο στο τμήμα χάντμπολ της ΑΕΚ θα θυμούνται για πάντα την 7η Μαΐου.

Η αποστολή της ΑΕΚ θα επιστρέψει οδικώς από τη Θεσσαλονίκη λίγο πριν τα μεσάνυχτα και αναμένεται να γίνει δεκτή από οπαδούς της ομάδας στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Τα δεκάλεπτα: 4-6, 8-12, 12-14 (ημχ.), 16-16, 20-19, 22-23.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Κόμινεκ, Μισυρλής 2, Παλάσκας 3, Γουργούμης, Σαουλίδης 2, Κοκκώνης 5, Αποστολίδης 2, Πετρίδης 1, Ιωαννίδης, Ναουμίδης, Τσακίρης 1, Καράγγελος, Σεβαστίδης 4, Μαραγκός 2.

ΑΕΚ (Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 8, Μεγαλοοικονόμου, Γεωργιάδης 1, Μάνιτς 7, Βακάλης 1, Κουλούρης, Παπαδόπουλος 1, Κόντης, Σύγγαρης, Ασαρίδης 1, Τσαούσης 1, Τούτσης, Πάρκχανιουκ 3.