Πλατανιάς Πάλεψε στα ίσα, έχασε από Ολυμπιακό και διαιτησία

goal_250_250Για 66 λεπτά ο Πλατανιάς “κρατούσε” απέναντι στον Ολυμπιακό, έχοντας το προβάδισμα υπέρ του. Ωστόσο μέσα σε 20 λεπτά, το όνειρο της απόσπασης θετικού αποτελέσματος απέναντι στο μεγάλο του αντίπαλο, μετατράπηκε σε… εφιάλτη, με το τελικό σκορ να έρχεται 1-4!

Αρνητικός πρωταγωνιστής, εξοργίζοντας τους φιλάθλους που βρέθηκαν στα Περβόλια, ο διαιτητής Αμπάρκιολης που σφύριζε… 90-10 υπέρ του Ολυμπιακού!

Είναι χαρακτηριστικό εξάλλου αλλά και απόδειξη της οργής του κόσμου, ότι το τελευταίο σφύριγμα στο α’ ημίχρονου του διαιτητή από την Καβάλα συνοδεύτηκε από την ιαχή “αίσχος”, για την απαράδεκτη διαιτησία του που ήταν το λιγότερο προκλητική.

Από εκεί και πέρα, ο Πλατανιάς πάλεψε κι έκανε ό,τι μπορούσε για να τα καταφέρει απέναντι στον Ολυμπιακό. Προηγήθηκε με το πολύ γρήγορο γκολ του Τόρες στο 2ο λεπτό, αλλά από το 66′ μέχρι το 87′, το 1-0 έγινε… 1-4.

Αυτογκόλ ο Φερνάντες, Μήτρογλου, Σαβιόλα και Βάις τα γκολ για τον Ολυμπιακό.

Οι φάσεις της αναμέτρησης:
2′ σέντρα Μπέλιτς – πλασέ Τόρες 1-0
16′ φάουλ Μήτρογλου – εντυπωσιακά Γιωργαλλίδης
20′ γυριστό σουτ Σαβιόλα – άουτ η μπάλα
27′ σουτ Βάις – άουτ
30′ σουτ του Αγκιλέρα – Ρομπέρτο
30′ σουτ Σαβιόλα – άουτ
40′ σουτ Φάισκα – άουτ η μπάλα
48′ σουτ Ντομίνγκεζ – Γιωργαλλίδης
63′ αυτογκόλ Φερνάντες 1-1
65′ κεφαλιά – «ψαράκι» Μήτρογλου 1-2
69′ σουτ Ντομίνγκεζ πάνω στην γραμμή έδιωξε ο Γουνδουλάκης
73′ κοντινό σουτ Σαβιόλα 1-3
75′ σουτ Μπέλιτς – Ρομπέρτο
83′ κόρνερ Ντομίνγκεζ, Γιωργαλλίδης
85′ σουτ Κάμπελ – Γιωργαλλίδης
87′ ατομική ενέργεια Βάις 1-4

Πλατανιάς (Μαρίνος Ουζουνίδης): Γιωργαλλίδης, Φαΐσκα, Ζουμπουλάκης, Φερνάντες, Ράφαελ, Αγκιλέρα, Τετέ (67′ Μπεριαν), Μπέλιτς (88′ Πόποβιτς), Τόρες, Στόλερ, Μοράλ (64′ Γουνδουλάκης)

Αναπληρωματικοί: Περιστερίδης, Πόποβιτς, Κάστελς, Ιντζίδης, Μπεριάν, Δημήτρης, Γουνδουλάκης

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Εντίγκα (46′ Κάμπελ), Μανωλάς, Παπαδόπουλος (65′ Μανιάτης), Παπάζογλου, Σάμαρης, Σαλίνο, Φουστέρ (46′ Ντομίνγκεζ), Βάϊς, Σαβιόλα, Μήτρογλου

Αναπληρωματικοί: Μέγερι, Μετζάνι, Μανιάτης, Σιόβας, Ντομίνγκεζ, Κάμπελ, Ολαϊτάν

Διαιτητής: Αμπαρκιόλης (Καβάλας)
Βοηθοί: Δημητριάδης, Κούλα (Ξάνθης)
4ος: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)